ادعای یک فعال صنعت چای: کنیا می‌خواهد کارخانه تولید ۱۰۰ هزار تن چای در ایران راه اندازی کند

0
56

رئیس کمیسیون تخصصی چای فدراسیون صنایع غذایی مدعی شد، کنیا می خواهد کارخانه چای در ایران راه اندازی و سالانه ۱۰۰ هزار تن چای وارد کند که موجب نابودی صنعت چای ایرانی می شود.

احمدرضا بخشی رئیس کمیسیون تخصصی چای فدراسیون صنایع غذایی ظهار داشت: از وزارت جهاد کشاورزی انتظار می رود که از سبد غذای خانوار و تولید ملی حمایت داشته باشد.

وی افزود: بر اساس قوانین موجود اگر کالایی تولید مشابه داخلی دارد در محل تولید این محصول نباید کالای خارجی ورود داشته باشد اما اکنون به طور رسمی واردات چای فله کنیایی به گیلان آغاز شده است.

وی افزود: در 10 روز گذشته هیئتی از کنیا به گیلان بازگشته اند تا کارخانه ای که در گذشته خریداری کرده بودند با واردات چای های ضعیف کنیایی و اختلاط آن با چای ایرانی دربازار، راه اندازی کنند.

رئیس کمیسیون تخصصی چای فدراسیون صنایع غذایی ادامه داد: ورود این هیئت کنیایی زنگ خطری برای صنعت چای داخلی به حساب می آید و منجر به ضربه زدن به این صنعت و ایجاد ظن بی کیفیت بودن چای ایرانی را فراهم میکند.

وی تصریح کرد: این اتفاق باعث تضعیف کشاورزان و کارخانه های بسته بندی ایرانی میشود و شرکت های ایرانی نمی توانند با آنها رقابت داشته باشند.

بخشی گفت: سازمان چای و وزارت جهاد کشاورزی تا به امروز واکنشی به این امر نداشته اند اما از این دستگاه ها و سایر دستگاه هاب نظارتی انتظار میرود که به این موضوع ورود کنند.

وی یاد آور شد: کنیایی ها برنامه دارند که 100 هزار تن چای این کشور را به کشورمان وارد کنند که 80 هزار تن  آن تا پایان سال به کشور وارد خواهد شد؛ تحقق این امر موجب نابودی صنعت چای ایران خواهد شد‌.

بخشی گفت: مصرف چای در کشور به ظن ما 120 هزار تن است که سازمان چای این رقم را 100 هزار تن میداند اما در کمال تعجب این شرکت کنیایی با واردات 100 هزار تن چای خود به ایران میخواهد کل بازار ایران را به دست گیرد.

وی افزود: در صورت که این اتفاق بیافتد کل صنایع تولیدی و بسته بندی چای در داخل کشور تعطیل و منجر به بیکاری 200 هزار نفر می شوند.