ایران ۲۰۰ میلیون بشکه نفت آماده برای صادرات دارد

0
269

رویترز میزان نفت ذخیره شده ایران روی خشکی و دریا را ۲۰۰ میلیون بشکه تخمین زد و نوشت ایران در صورت رفع تحریم ها می تواند به سرعت تولید نفت خود را از ۲.۱ میلیون بشکه فعلی به ۳.۶ میلیون بشکه در روز برساند.

در صورت بسته شدن قرارداد اتمی با آمریکا، ایران می‌تواند به سرعت میلیون‌ها بشکه نفت خود را که در ذخایرش نگه داشته است، وارد بازار کند.

ایران چهارمین ذخایر بزرگ نفتی دنیا را در اختیار دارد و وابسته به درآمدهای نفتی است. این کشور قصد دارد پس از امضای قرارداد برجام و برداشته شدن تحریم ها، تولید خود را از 2.1 میلیون بشکه فعلی به 3.6 میلیون بشکه در روز برساند.

به این ترتیب سطح تولید ایران به سطح قبل از تحریم ها باز می‌گردد ولی این اتفاق به خاطر سالها سرمایه‌گذاری پایین در میادین نفتی و کاهش تولید، زمان می برد. انتظار می‌رود شرکت ملی نفت ایران صادرات نفت خود را از ذخایر روی خشکی و دریا آغاز کند که احتمالاً به 200 میلیون بشکه می رسند.

به این ترتیب ایران می‌تواند به مدت شش ماه، یک میلیون بشکه در روز نفت اضافی که یک درصد عرضه جهانی نفت را تشکیل می‌دهد صادر کند.

ایمان ناصری، مدیر بخش خاورمیانه شرکت اف جی ای و مشاور بازار نفت، می‌گوید:«ایران طی چند ماه پس از برداشته شدن تحریم ها، از حدود 60 میلیون بشکه ذخایر نفت خام خود استفاده می‌کند که 30 تا 35 میلیون بشکه آن طی دو سال گذشته جمع آوری شده‌اند».

افزایش یک میلیون بشکه ای صادرات نفت ایران بر قیمت نفت تاثیر منفی می‌گذارد ولی بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساچز ماه گذشته اعلام کرد بازار جهانی نفت باید بتواند به سرعت این عرضه اضافی را جذب کند.

تقاضای جهانی برای نفت به دنبال بهبود اقتصاد جهان از بحران کرونا رو به افزایش است و تولیدکنندگان اوپک و متحدانش در مورد افزایش عرضه خود محتاطانه عمل می‌کنند تا از شوک ورود نفت ایران جلوگیری شود.

ایران طی ماه‌های اخیر ذخیره نفت در نفتکش ها را افزایش داده است تا برای آغاز صادرات آماده باشد. برخی از این ذخایر هنوز در آسیا، بزرگترین بازار نفت ایران قرار دارند.

طبق گفته همایون فلکشاهی یکی از تحلیل گران موسسه کپلر، تخمین زده می شود حدود 78 میلیون بشکه نفت و میعانات گازی در ایران بر روی آب ذخیره شده باشند. این رقم در سال گذشته میلادی برابر با 41 میلیون بشکه در روز بود. نفتکش‌های زیادی نزدیک به بازارهای شرق آسیا متوقف شده اند و آماده فروش نفت هستند.

فلکشاهی عقیده دارد شرکت های چینی و هندی و همچنین مصرف کنندگان اروپایی مثل شرکت های ساراس، انی و رپسول به خرید نفت ایران تمایل نشان می‌دهند.

مقامات ایران در مورد افزایش سریع تولید نفت خوشبین هستند و طبق گفته یکی از مقامات وزارت نفت ایران، بیشتر تولید از دست رفته را می توان طی یک ماه احیا کرد ولی ناظران نفتی انتظار دارند زمان بیشتری طول بکشد.

سارا وخشوری، رئیس شرکت اس وی بی انرژی اینترنشنال در این باره می‌گوید:«ما انتظار داریم تولید نفت ایران طی 3 ماه پس از برداشته شدن تحریم 500 تا 700 هزار بشکه در روز و پس از 6 تا 12 ماه، یک تا 1.2 میلیون بشکه در روز افزایش یابد».