برقی کردن چاه های کشاورزی با انرژی های تجدیدپذیر کلید خورد

0
249

با امضای تفاهم نامه ای میان شرکت توانیر و شرکت بهینه سازی مصرف سوخت، برای نخستین بار در کشور، برقی کردن چاه های کشاورزی از طریق انرژی های تجدیدپذیر کلید خورد.

براساس این تفاهم نامه ۶۰ هزار چاه کشاورزی در طول سه سال برقدار خواهد شد. در همین خصوص علی مبینی دهکردی – مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت گفت: در فاز اول این طرح، ۱۱ هزار چاه کشاورزی از طریق انرژی های تجدیدپذیر برقی خواهد شد.

به گفته وی براساس این تفاهم نامه، کشاورزان بابت خرید و نصب پنل خورشیدی و تجهیزات مورد نیاز شبکه، هزینه ای پرداخت نخواهند کرد و تنها برای خرید تجهیزات اختصاصی مانند ترانس هزینه خواهندکرد.

مبینی دهکردی با بیان این که این تفاهم نامه براساس مصوبه سال شورای اقتصاد و قانون بودجه ۱۴۰۰ کل کشور میان دو شرکت به امضا رسید، خاطرنشان کرد: براساس مصوبه شورای اقتصاد ۱.۶ میلیارد دلار از محل صرفه جویی سوخت مایع چاه های کشاورزی برای برقی کردن چاه های کشاورزی با سوخت گازوئیل، اختصاص یافته است.

وی با اشاره به این که با اجرای این کار تنوع بخشی در منابع تولید برق بیش از گذشته پیگیری خواهد شد، افزود: با اجرای این طرح صنعت سلول های خورشیدی توسعه خواهد یافت و بسترهایی برای فعالیت این صنعت در مقیاس های بزرگتر فراهم خواهد شد.

مبینی دهکردی گفت: همچنین اجرای این طرح باعث پاکتر شدن محیط زیست می شود و زنجیره ارزش ایجاد می کند. درعین حال شرکت های اسکو و بهره برداری را بکار خواهد گرفت که در نهایت رونق بیشتر اشتغال را به دنبال خواهد داشت.

طبق اعلام توانیر، مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت در عین حال خاطرنشان کرد: با برقی کردن چاه های کشاورزی در قالب این تفاهم نامه، در زمستان که چاه های کشاورزی خاموش است، برق خورشیدی به شبکه تزریق و در زمستان نیز برق بخشی از مصرف کنندگان عمده از این طریق تامین خواهد شد.

احداث ۲۰۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی با اجرای کامل این طرح

همچنین محمدحسن متولی زاده-  مدیرعامل توانیر نیز در این مراسم گفت: با اجرای کامل این طرح ۲۰۰۰ مگاوات نیروگاه خورشیدی احداث خواهد شد و این طرح در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و رونق تولید است چرا که با تحقق صرفه جویی در مصرف نفت گاز و آزاد کردن این ظرفیت برای صادرات به ویژه در شرایط کنونی، اهمیتی دوچندان می یابد.

وی با بیان اینکه با برق دار شدن چاه های کشاورزی، هزینه های کشاورزان کاهش می یابد و ۸۰ درصد هزینه های جاری آن ها نسبت به زمان استفاده از سیستم دیزلی کمتر می شود، ادامه داد: همچنین با آمدن برق سر چاه، امکان آبیاری نوین فراهم می شود و بهره وری آبیاری افزایش می یابد.

به گفته این مقام مسئول، برای سوخت رسانی به چاه های کشاورزی دیزلی باید سالانه بیش از ۴۰  تا ۵۰ هزار نفتکش جاده پیما در جاده های کشور تردد کنند که حذف این حجم تردد نیز نقش مهمی در کاهش حوادث جاده ای ایفا خواهد کرد.