تجدید پذیرها می‌توانستند مانع از خاموشی‌های امسال شوند

0
72

سخنگوی ساتبا گفت: اگر وعده‌های اقتصادی دولت بر آورده می‌شد با احداث نیروگاه‌های تجدید پذیر می‌توانستیم بخش عمده خاموشی‌های امسال را جبران کنیم.

جعفر محمدنژاد سیگارودی، افزود: ایران سرزمینی پهناور و وسیع شامل منابع سرشار انرژی است، علاوه بر منابع انرژی‌های فسیلی، سرزمین ایران منابع فراوان انرژی‌های تجدیدپذیر نظیر انرژی خورشیدی و بادی را داراست که می‌توان به سادگی از این انرژی‌های بی انتها برق تولید کرد، برقی که امسال در کشورمان به یکی از معضلات تبدیل شده و قطعی‌های طولانی آن ایرانیان را کلافه کرده است.

وی گفت: به لحاظ فنی و موقعیتی که ایران دارد نباید شک کرد که استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر کاملاً امکان پذیر است، چند سالی است که بر اساس آخرین آمار دنیا هزینه تولید برق از انرژی‌های تجدید پذیر از برق فسیلی پایین‌تر است و به لحاظ فنی نیز تفکر و رویکرد ۱۵ سال پیش وجود ندارد که مسئله تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر فانتزی باشد.

سخنگوی سازمان انرژی‌های تجدید پذیر و بهره وری انرژی ادامه داد: در بسیاری از کشورها تولید برق از انرژی تجدید پذیر مدتهاست که انجام می‌شود و اکنون عمده برق مصرفی از انرژی‌های تجدید پذیر است باوجود اینکه ظرفیت آن‌ها از ایران بسیار کمتر است.

محمدنژاد سیگارودی بیشترین میزان تولید برق توسط نیروگاه‌های خورشیدی و بادی را در ایام پر تقاضای برق کشور عنوان کرد و افزود: در کشور ما در طی سال تقریباً ۷۰ درصد تولید برق سالیانه یک نیروگاه خورشیدی و بادی در ایامی رخ می‌دهد که بالاترین تقاضای برق کشور وجود دارد، توصیه ما در طول سالیان این بوده که ورای بحث‌های زیست محیطی و استفاده از انرژی‌های فسیلی برای مصارف مهمتر نباید فراموش کرد که انرژی‌های تجدید پذیر می‌توانند در این ایام به داد شبکه برق کشور برسد.

وی یکی از مهمترین ویژگی‌های نیروگاه‌های تجدیدپذیر را غیرمتمرکز بودن آن‌ها دانسته و ادامه داد: برخلاف نیروگاه‌های فسیلی که کاملاً متمرکز ساخته می‌شوند و برای انتقال آن‌ها مجبور هستیم خطوط طولانی شبکه را داشته باشیم نیروگاه‌های انرژی‌های تجدید پذیر حتی در مقیاس‌های کیلوواتی می‌توانند در محل مصرف نصب شوند، یعنی اگر ساختمان شما نیاز به برق داشته باشد پشت بام منزل شما می‌تواند نیروگاه برق ساختمان باشد و برق مصرفی خود را تأمین کنید.

وی افزود: برنامه‌ریزی‌های جدی ما به دلیل بحث اقتصادی محقق نشد و به هر شکل اگر کمک‌های اقتصادی دولت محقق می‌شد اکنون با سه هزار مگاوات نیروگاه انرژی تجدیدپذیر در سراسر کشور می‌توانستیم بسیاری از خاموشی‌ها را جبران کنیم چرا که نیروگاه‌ها پراکنده بودند و هرکدام می‌توانستند به داد شبکه محلی خود برسند.

سخنگوی شرکت ساتبا گفت: واکنش توانیر به ادعای دیوان محاسبات ایران درباره مصرف نجومی برق در مزرعه رمز ارز برخلاف نیروگاه‌های فسیلی حرارتی و گازی که حداقل ۲ الی ۲.۵ سال زمان برای احداث نیاز دارند نیروگاه‌های تجدید پذیر به سرعت می‌توانند احداث شوند، برای مثال نیروگاه‌های خورشیدی ۱۰ الی ۱۵ مگاوات در مدت ۳ تا ۴ ماه و نیروگاه‌های بزرگ‌تر و حتی نیروگاه‌های بادی زیر یک سال قابلیت احداث دارند.

سخنگوی سازمان ساتبا اضافه کرد: برای توسعه نیروگاه‌های تجدیدپذیر که تماماً بر عهده بخش خصوصی است، طرح خرید تضمینی برق تجدید پذیر به مدت ۲۰ سال را در نظر گرفتیم و نرخ تعرفع‌ی برق تولیدی توسط نیروگاه‌هایی که مردم به راحتی می‌توانند آن‌ها را پشت بام منازل خود نصب کنند بالاتر گذاشتیم برای مثال اکنون تعرفه خرید برق نیروگاه‌های خورشیدی زیر ۲۰ کیلووات بالاتر از ۱,۴۰۰ تومان به ازای هر کیلووات برق است این در حالیست که تعرفه این برق در شبکه تولید برق کشور برای عرضه به مردم زیر ۲۰۰ تومان است.

وی با اشاره به اینکه با وجود اینکه هزینه اولیه احداث نیروگاه‌های خورشیدی بر بام منازل در طول چهار سال گذشته افزایش یافته، اما کماکان از جذابیت لازم خود برخوردار است. افزود: باعث تأسف است که چنین خاموشی‌هایی برای کشوری رخ داد که تا این اندازه منابع انرژی دارد، اما این خاموشی‌ها یک هشدار بود تا ما قدر منابع تجدید پذیر و پتانسیل آن‌ها را بیشتر بدانیم امیدواریم نه تنها وزارت نیرو بلکه همه کسانی که در توسعه این امر را نقش کلیدی دارند مانند سازمان برنامه و بودجه و وزارت نفت به کمک بیایند تا بتوانیم شاهد توسعه بیشتر تجدید پذیرها هم در مقیاس انشعابی بر پشت بام منازل، مراکز تجاری و واحدهای صنعتی باشیم و هم در مقیاس کلان نیروگاهی که می‌تواند در زمین‌های بایر احداث شود؛ باشیم.