تحریم های روسیه ذخایر طلای کشورها را از خارج به داخل آورد

0
22

خبرگزاری رویترز گزارش داد که تحریم‌های غرب علیه روسیه و مسدود کردن ذخایر طلای این کشور باعث شده تا بسیاری از کشورها ذخایر طلای خود را از خارج به داخل قلمروشان انتقال دهند.

نتایج یک تحقیق از سوی موسسه اینوسکو از بانک‌های مرکزی و صندوق‌های ثروت ملی کشورهای مختلف نشان می‌دهد که در سایه تحریم‌های بی‌سابقه غرب علیه روسیه، تعداد بیشتری از دولت‌های جهان تصمیم گرفتند ذخایر طلای خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ از خارج به داخل کشورشان منتقل کنند.

این تحقیق که با مشارکت 85 صندوق ثروت ملی و 57 بانک مرکزی از کشورهای گوناگون انجام شده، حاکی از آن است که مقامات این نهادهای مالی بر این باورند که طی سال‌های آینده شاهد بالاتر بودن تورم نسبت به سال‌های قبل خواهیم بود.

ماه مارس سال گذشته بود که پس از آغاز درگیری نظامی روسیه با اوکراین، غرب دست به مسدود کردن دارایی‌های بانک مرکزی روسیه زد و هم اکنون نیمی از 640 میلیارد دلار ذخایر ارزی و طلای روسیه که تا پیش از این در خزانه بانک‌های مرکزی کشورهای غربی نگهداری می‌شد، مسدود است.

گفته می‌شود؛ بسیاری از بانک‌های مرکزی کشورهای جهان نگران تبعات تحریم‌های علیه روسیه هستند و 60 درصد شرکت‌کنندگان گفته‌اند که این تحریم‌ها باعث شده تا جذابیت طلا بیشتر شود. درحالی‌که در نظرسنجی 2020، 50 درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی اینوسکو گفته بودند که دارایی طلای کشورشان در داخل نگهداری می‌شود، این رقم حالا به 68 درصد افزایش یافته است.

راد رینگرو، مدیر بخش موسسات مالی اینوسکو می‌گوید: اگر من طلا داشتم با توجه به اتفاقاتی که سال گذشته افتاده، آن را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در کشورم نگه می‌داشتم.