تعداد ورشکستگی شرکت‌ها در ژاپن رکورد زد

0
14

نتایج یک تحقیق نشان می‌دهد که تعداد ورشکستگی شرکت‌ها در ژاپن در دوره شش ماهه اول سال ۲۰۲۳ به بالاترین حد خود در پنج سال اخیر رسیده است.

خبرگزاری نیکی با استناد به بررسی مؤسسه تحقیقات اعتباری “توکیو شوکو ریسرچ” در گزارشی اعلام کرد که تعداد ورشکستگی شرکت‌ها در ژاپن در دوره شش ماهه اول سال 2023 به بالاترین حد در پنج سال اخیر رسیده است.

بر اساس این گزارش، در مجموع 4042 شرکت در این فاصله زمانی در ژاپن اعلام ورشکستگی کردند که تقریباً 32 درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته محسوب می‌شود.

افزایش تعداد ورشکستگی‌ها که بدهی شرکت‌ها را به بیش از 10 میلیون ین (70000 دلار) رسانده است، به این واقعیت نسبت داده می‌شود که بسیاری از مشاغل شروع به بازپرداخت وام‌هایی کرده‌اند که برای جبران خسارات متحمل شده در همه گیری کرونا گرفته‌اند.

تحلیلگران افزایش شدید هزینه مواد اولیه و نیروی کار را از دیگر دلایل این ورشکستگی‌ها در این کشور ذکر کردند.

به گفته آنها، تمام 10 بخش فعال در بازار که در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفتند، حکایت از افزایش تعداد ورشکستگی شرکت‌ها داشتند.

بخش خدمات با 1351 ورشکستگی و 36.1 درصد افزایش سالانه، بیشترین آسیب را در میان بخش‌های مختلف دیده است و پس از آن صنعت ساخت و ساز با 785 مورد ورشکستگی و 36.3 درصد افزایش نسبت به سال گذشته قرار دارد.

این در حالی است که مجموع بدهی‌های باقی مانده از شرکت های ورشکسته نسبت به سال گذشته با 45.3 درصد کاهش به 6.6 میلیارد دلار رسیده است.

تحلیلگران هشدار دادند که تعداد ورشکستگی‌ها می‌تواند بیشتر شود، به ویژه در میان شرکت‌هایی که بدترین آسیب را از همه‌گیری کرونا دیده‌اند و تاخیر در بهبودی وضعیت اقتصادی خود نشان داده‌اند.