خرید سیب صنعتی غرب کشور از امروز آغاز شد

0
162

سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: از امروز عملیات خرید سیب صنعتی و درجه سه از باغداران غرب کشور آغاز می‌شود که بخشی هم به کشورهای ترکیه و روسیه صادر خواهد شد.

در چند روز گذشته باغداران غرب کشور و منطقه دماوند از وجود انبوه سیب صنعتی که خریداری برای آن پیدا نمی شود انتقاد می کردند، آنطور که در فضای مجازی و گزارش صدا و سیما منعکس شد، سیب های صنعتی در کنار جاده به صورت فله ای انباشته شده و در حال فساد بودند.

سیب های صنعتی که به سیب های جاده ای هم معروف است، معمولا میوه های خسارت دیده و افتاده روی زمین است که بیشتر به صنایع تبدیلی باید هدایت شود.

مشکل باغداران و بویژه سیب کاران مناطق آذربایجان های غربی و شرقی تنها مربوط به امسال نیست، سال گذشته هم چنین مشکلی داشتند و در سالهای قبل تر هم به تناوب چنین مشکلاتی را شاهد بودیم که در سالهای پرمحصول بیشتر خود را نشان می دهد.

علت این مشکلات عمدتا نبود سیاست های صادراتی و نیز کمبود صنایع تبدیلی و تکمیلی در داخل است.

سرپرست سازمان تعاون روستایی کشور از خرید سیب صنعتی غرب کشور از امروز خبر داده است. به گفته وی این تصمیم را وزارت جهاد کشاورزی ابلاغ کرده است.

این مسئول در باره قیمتی که قرار است از باغداران خریداری شود و یا نحوه تحویل از آنها اظهار نظری نکرده است.

اسماعیل قادری فر افزود: خبر‌های داغی که در روز‌های گذشته در رسانه‌ها و از جمله رسانه ملی پخش شد موضوع خرید سیب صنعتی و یا همان سیب درجه سه بود، سیب‌هایی که ناشی از وزش باد و اضافه محصولات نارسی که به نوعی ضایعات کشاورزی محسوب می‌شوند و حالا روی دست کشاورزان باد کرده است.

وی اضافه کرد: با وجود خشکسالی‌هایی که در کشور وجود داشت، اما در دو استان آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، تولیدات کشاورزی و سیب بیش از انتظار و ظرفیت بوده و برآورد شده حدود ۴۰۰ هزار تن سیب صنعتی این روز‌ها بر روی دست کشاورزان بماند.

قادری فر گفت: به عنوان مسئولی که روز‌های اول و دوم خود را در این سمت سپری می‌کنم این نوید را به کشاورزان می‌دهم که یک برنامه ضربتی با تدبیر وزیر جهاد کشاورزی اندیشیده شده که آن قیمت گذاری و استفاده از این سیب‌ها برای کنستانتره مدیریت و هدفمند شده است که مقداری از آن برای مصرف داخلی و صنایع تبدیلی استفاده خواهد شد.

وی افزود: متاسفانه در زمینه صنایع تبدیلی در کشور زیرساخت‌های خوبی نداریم و باید در این زمینه برنامه ریزی‌های لازم انجام شود.

قادری فر گفت: دستورالعمل خرید سیب از دو روز قبل توسط وزیر جهاد مصوب و ابلاغ شده و در آستانه عملیاتی شدن قرار گرفته است.

سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران ادامه داد: ظرف یکی دو روز آینده، عملیات خرید از کشاورزان با واسطه اتحادیه تعاونی روستایی شروع خواهد شد و تلاش داریم که روز سه شنبه عملیات خرید را شروع کنیم.

قادری فر گفت: همکاران ما در سازمان مرکزی و نیز در تعاونی روستایی استان، مشغول تدارک و آماده سازی انبار‌ها و تمهید مقدمات جابجایی و حمل و نقل هستند و از صبح روز سه شنبه شاهد تحویل و خرید سیب‌ها خواهیم بود.

وی افزود: نکته ریشه‌ای که باید سال‌های قبل فکری برای آن می‌شد نبود صنایع تبدیلی مناسب است که بتوانیم از این محصولات و زحمات کشاورزان استفاده کنیم.

قادری فر اضافه کرد: ما در گام نخست و به صورت مقطعی، شروع به تحویل سیب به صنایع تبدیلی کرده ایم و بعد از تکمیل ظرفیت کارخانه ها، یک بازار صادراتی هم در کشور‌های ترکیه و روسیه تمهید کرده ایم که با هماهنگی رایزن‌های اقتصادی، تا این محصولات زود فاسدشونده را سریعا بتوانیم صادر کنیم.

سرپرست سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: نگاه ما نباید به خام فروشی عادت کند و قطعا در قرارداد صادرات محصولات موضوع مهم انتقال فناوری، هدف گذاری شده و باید در این زمینه برنامه منسجم و هدفمند داشته باشیم.

قادری فر افزود: صنایع تبدیلی ما و فناوری آن باید در استان‌های کرمان، مازندران و دیگر استان‌هایی که محصولات فراوان کشاورزی دارند، ایجاد شود.

وی گفت: هوشمندسازی زنجیره تولید، تامین و توزیع محصولات کشاورزی در دستور کار جدی قرار دارد و امیدواریم در یکسال آینده خبر‌های خوبی را برای کشاورزان و مردم داشته باشیم.