دولت سیزدهم بر مهار نرخ ارز متمرکز شود

0
86

یک کارشناس اقتصادی گفت: برقراری حکمرانی ریال، مهار تقاضای سفته‌بازانه برای ارز و رصد و بازگرداندن ارزهای حاصل صادرات غیرنفتی به اقتصاد “سه اقدام اساسی” است که دولت می‌تواند برای تقویت پول ملی بر روی آن تمرکز کند.

ارسلان ظاهری با اشاره به اینکه،  تورم در اقتصاد ایران 57 درصد است و نه 44 درصد و علت اصلی آن جهش نرخ ارز و سقوط پول ملی است‌،گفت:  امیدواریم دولت سیزدهم آمارهای بانک مرکزی را از محرمانگی دولت روحانی بیرون بیاورد و منتشر کند تا کارشناسان اقتصادی بتوانند تحلیل‌های دقیق به دولت ارایه دهند‌.

وی افزود، آقای رییسی در 100 روز اول مسئله مهار نرخ ارز را به راس مسائل اقتصادی دولت بیاورد.  برای مهار تورم فزاینده در کوتاه مدت، راهی جزء مهار ارز و تقویت پول ملی وجود ندارد.
این کارشناس اقتصادی گفت:  کلیدواژه‌ها و “مصادیق اقتصادی” پرتکرار در بیانات رهبری در سال‌های اخیر؛ 40 مرتبه نقدینگی، 38 مرتبه “مسئله تقویت پول ملی”، 34 مرتبه مهار قاچاق و سپس “رانت و فساد”.
تاکید رهبر انقلاب بر لزوم “پیگیری مجدانه سیاست تقویت پول ملی” در حکم تنفیذ رئیس‌جمهور بی‌سابقه بود و برای دولت ایشان یک نقشه راه است.

وی همچنین گفت: برقراری حکمرانی ریال، مهار تقاضای سفته‌بازانه برای ارز و رصد و بازگرداندن ارزهای حاصل صادرات غیرنفتی به اقتصاد “سه اقدام اساسی” است که دولت می‌تواند برای تقویت پول ملی بر روی آن تمرکز کند