روسیه، قیمت گاز اروپا را افزایش داد

0
168

کاهش صادرات گاز روسیه موجب افزایش قیمت گاز اروپا شد.

جولین هورو، مدیر شرکت مشاوره “انژی انرژی اسکن” گفت: در شرایطی که ذخایر گاز اروپا درست چند هفته پیش از آغاز فصل گرمایش، حدود ۲۰ درصد پایینتر از میانگین فصلی مانده است، معامله گران به مسیرهای عرضه گاز روسیه به اروپا و تقاضای زمستانی چشم دوخته اند. اروپا با کمبود عرضه در زمستان و آب و هوای شدیدا سردی روبرو خواهد شد که ممکن است قیمت‌ها را به بیش از ۱۰۰ یورو به ازای هر مگاوات ساعت برساند.

جریان گاز در ایستگاه مالنو در آلمان که گاز روسیه را از یک خط لوله ترانزیت مهم دریافت می کند، به پایینترین حد خود در دو هفته گذشته رسید. حجم گاز در این مسیر از اواخر جولای کاهش پیدا کرد و پس از آتش‌سوزی در یک کارخانه گازپروم در روسیه که اوایل اوت روی داد، کاهش بیشتری پیدا کرد.

گازپروم روز دوشنبه اعلام کرد درخواست مشتریان اروپایی که گاز را از خط لوله یامال-اروپا دریافت می کنند که این سوخت را از طریق مالنو منتقل می کند را به طور کامل تامین خواهد کرد.

همچنین قیمت گاز همزمان با افزایش هزینه مجوز کربن تحت سیستم تجارت آلایندگی اتحادیه اروپا صعود کرده است زیرا افزایش هزینه انتشار کربن، گاز که سوخت پاکتری به شمار می رود را برای تولید برق جذابتر می کند.