قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۲/۰۴/۱۳ |برنت ۷۵ دلار و ۵ سنت شد

0
19

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با ۴۰ سنت معادل ۰.۵۴ افزایش به ۷۵ دلار و ۵ سنت رسید.

نگرانی بازار در مورد کمبود عرضه به خاطر کاهش تولید بزرگترین صادرکنندگان نفت دنیا در ماه اوت، قیمت نفت را در اولین ساعات تجارت در روز سه‌شنبه تقریبا ثابت نگه داشته است.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 40 سنت معادل 0.54 افزایش به 75 دلار و 5 سنت رسید.نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با 39 سنت معادل 0.56 درصد افزایش 70 دلار و 18 سنت معامله می‌شود.
تحلیلگران عقیده دارند آنچه بیش از همه بر قیمت نفت تاثیر می‌گذارد دورنمای بی‌ثبات اقتصاد کلان دنیاست که بازار بر آن تمرکز کرده است.

اما کاهش تولید بیشتر عربستان و روسیه می‌تواند پایین‌ترین سطح قیمت نفت برنت را حدود 70 دلار در هر بشکه نگه دارد.
عربستان در روز دوشنبه اعلام کرد کاهش تولید داوطلبانه یک میلیون بشکه‌ای خود را در ماه اوت هم ادامه خواهد داد. الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر روسیه هم گفت صادرات خود را 500 هزار بشکه در روز در ماه اوت پایین می‌آورد.
کاهش تولید این دو کشور 1.5 درصد از عرضه جهانی نفت را تشکیل می‌دهد و کاهش تولید کل ائتلاف اوپک پلاس را به 5.16 میلیون بشکه در روز خواهد رساند. هدف عربستان و روسیه از این کاهش تولید بالا بردن قیمت نفت است.
انتظار می‌رود ذخایر نفت خام آمریکا حدود 1.8 میلیون بشکه در هفته منتهی به 30 ژوئن کاهش یافته باشد که سومین هفته کاهش پیاپی را نشان می‌دهد.
از نظر اقتصاد کلان، پیش بینی تحلیلگران به خاطر کاهش فعالیت کارخانه‌ای در دنیا پیچیده شده است که می‌توان آن را نتیجه ضعف تقاضا در چین و اروپا دانست. تولید کارخانه‌ای در آمریکا هم در ماه ژوئن کاهش یافت و به سطح آغاز بحران کرونا رسید.