مزایای اقتصادی عضویت ایران در شانگهای

0
92

پیوستن ایران به عنوان عضو رسمی در اجلاس شانگهای یک خبر خوب برای بخش خصوصی است که می‌تواند قدرت چانه زنی ایران در مبادلات تجاری خود با کشورهای اروپایی را افزایش دهد.

ابوالفضل روغنی گلپایگانی اظهار کرد: این روزها خبرهای خوشی در خصوص پیوستن ایران به سازمان همکاری‌های شانگهای هستیم. دستگاه دیپلماسی ایران سال‌ها در تلاش بود که به عنوان عضو دائمی انجمن شانگهای تبدیل شود که نهایتا چند روز گذشته با حضور حجت الاسلام رئیسی، رئیس جمهور ایران در بیست و یکمین اجلاس سران شانگهای، این تلاش‌ها مثمر ثمر واقع شد و ایران به عضو دائمی و رسمی این اجلاس درآمد.

روغنی در پاسخ به این سوال که چرا عضویت دائمی در اجلاس شانگهای دارای اهمیت است؟ بیان کرد: دیگر اعضای رسمی این اجلاس مانند، چین، هند و روسیه از بازیگران اصلی اقتصاد جهان هستند و این کشورها در تولید ناخالص داخلی نقش بسیار موثری دارند، همچنین حجم بسیار زیادی از جمعیت جهان در این کشورها زندگی می‌کنند.

رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران ادامه داد: با این حساب ایران می تواند در یک تیمی قرار گیرد که خود را نیز به عنوان بازیگر اصلی اقتصاد در جهان معرفی کند، همچنین قدرت چانه زنی ایران در مبادلات تجاری خود با کشورهای اروپایی افزایش پیدا می کند.

روغنی تصریح کرد: ایران در حال حاضر سالانه حدود ۴۰ میلیارد دلار کالا به کشورهای جهان صادر می کند اما ظرفیت حقیقی ایران برای صادرات بیش از ۹۰ میلیارد دلار است که امیدواریم با پیوستن به این گونه اتحادیه‌های جهانی به خصوص سازمان تجارت جهانی، به ظرفیت اصلی و حقیقی خود دست پیدا کنیم.

وی بیان کرد: یک سری مشکلات هم در زمینه تحریم‌های ظالمانه و مسائل دیگر در کشور حاکم شده و تجارت خارجی ایران را محدود کرده است اما افزایش دیپلماسی تجاری می‌تواند این مسائل و مشکلات را به حداقل برساند.