مناطق آزاد شرایط ورود کالای قاچاق را تسهیل کرده است

0
85

کارشناس اندیشکده اقتصاد مقاومتی با بیان اینکه بخش عمده‌ای از کالاهای وارداتی به کشور از مسیر مناطق آزاد وارد می‌شوند گفت: مناطق آزاد شرایط را برای کالاهای قاچاق تسهیل و تسریع کرده است.

میرهادی رهگشای اظهار کرد: رشد اقتصادی، افزایش تولیدات صادرات محور و رفع فقر و اشتغال‌زایی مهم‌ترین انتظارات از مناطق آزاد اظهار کرد: این در حالی است آنچه که در سال‌های اخیر اتفاق افتاده با این اهداف فاصله زیادی داشته به‌طوری‌که این مناطق به دروازه‌ای برای واردات کالاها تبدیل شدند.

وی با اشاره به اینکه مناطق آزاد و نوع عملکرد آن‌ها در کشور فرار مالیاتی و روند قاچاق را خیلی تسریع کرده است، افزود: اگر یک کسی دنبال سوءاستفاده و قاچاق کالا باشد منطقه آزاد کار او را خیلی راحت کرده درصورتی‌که این مناطق باید جایگاهی برای رشد و سرمایه‌گذاری بخش تولید باشند.

وی تصریح کرد: کالاهایی که وارد منطقه اصلی شده و ما آن را به اسم قاچاق می‌شناسیم چیزی نیست که بخواهد از راه‌های در رو و از یک منطقه کوچک وارد شود بلکه همین کالاهایی هستند که به‌صورت رسمی وارد کشور می‌شوند اما در آمار و به‌صورت قانونی ثبت نمی‌شوند.

رهگشای با اظهار اینکه بخش عمده‌ای از کالاهای وارداتی به کشور از مسیر مناطق آزاد وارد سرزمین اصلی می‌شوند گفت: مناطق آزاد شرایط را برای کالاهای قاچاق تسهیل و تسریع کرده است.

کارشناس اندیشکده اقتصاد مقاومتی با تأکید بر اینکه هر نوع تراکنش مالی که در منطقه اتفاق افتاده باید شفاف‌سازی شود گفت: ازآنجایی‌که مناطق آزاد برای توسعه سرمایه‌گذاری و صادرات ایجاد شده‌اند معافیت‌هایی گرفته‌اند که در این زمینه هم کارنامه روشنی از مناطق آزاد نداریم.

رهگشای با بیان اینکه مناطق آزاد بیشتر از اینکه صادرات محور باشند واردکننده هستند تأکید کرد: تراکنش‌های ریالی و گردش مالی در مناطق آزاد باید شفاف‌تر شوند و انبارها و کالاهای موجود در انبارها نیز گزارش ارائه دهند.

وی با تأکید بر اینکه گزارش عملکرد و صورت‌های مالی از مناطق آزاد باید به‌صورت شفاف در اختیار عموم قرار گیرد گفت: تا زمانی که این اتفاق نیفتد شبهاتی هم درمورد این مناطق وجود دارد.