نرخ هر کیلو موز به ۳۰ هزار تومان رسید

0
77

رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار گفت: با توجه به واردات موز تنها در قبال صادرات سیب، نرخ هر کیلو محصول به ۳۰ هزار تومان رسیده است.

 مصطفی دارایی نژاد رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان،  با اشاره به تاثیر گرانی موز بر بازار میوه اظهار کرد: با توجه به مشکلات واردات و گرانی موز، قیمت میوه افزایش یافته است.

تولید سیب به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن می رسد

او افزود: بارها به مسئولان وزارت جهاد کشاورزی اعلام کردیم که اگر مسئولان در قبال صادرات سیب تنها اجازه واردات موز را دهند، این امر منجر به گرانی موز و سایر میوه ها در بازار می شود. کما اینکه هم اکنون قیمت هر کیلو موز به ۳۰ هزار تومان رسیده است.

دارایی نژاد قیمت کنونی هر کیلو انار شیراز را ۱۵ تا ۲۲ هزار تومان اعلام کرد و گفت: نرخ کنونی هر کیلو انجیر زرد ۱۰ تا ۲۵ هزار تومان، انگور بی دانه قرمز ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان، انگور بی دانه سفید ۱۲ تا ۱۸ هزار تومان، انگور شاهانی ۱۰ تا ۱۴ هزار تومان، آلو سانترال ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان، خیار اصفهان ۴ تا ۷ هزار تومان، خیار بوته ای ۶ تا ۱۱ هزار تومان، خیار گلخانه ۶ تا ۱۰ هزار تومان و بِه ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان است.

محصول قیمت هر کیلوگرم
انار شیراز ۱۵ تا ۲۲ هزار تومان
انجیر زرد ۱۰ تا ۲۵ هزار تومان
انگور بی دانه قرمز ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان
انگور بی دانه سفید ۱۲ تا ۱۸ هزار تومان
آلو سانترال ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان
خیار اصفهان  ۴  تا ۷ هزار تومان
خیار بوته ای ۶ تا ۱۱ هزار تومان
خیار گلخانه ۶ تا ۱۰ هزار تومان
به ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان

رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی ادامه داد: در حال حاضر هر کیلو سیب گلاب پاییزه با نرخ ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان، سیب زرد لبنانی ۹ تا ۱۵ هزار تومان، شلیل شبرنگ سیبی ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان، گلابی بیروتی ۲۰ تا ۳۵ هزار تومان، لیموشیرین ۱۲ تا ۱۷ هزار تومان، نارنگی انشو ۸ تا ۱۳ هزار تومان، نارنگی تخم ژاپنی ۱۲ تا ۱۵ هزار تومان، هلو انجیری ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان و هلو زعفرانی ۱۲ تا ۲۰ هزار تومان در میدان مرکزی و با احتساب سود منطقی در خرده فروشی ها عرضه می شود.

او قیمت کنونی هر کیلو هندوانه در میدان مرکزی را ۳ تا ۶ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام کرد و گفت: امسال کشت هندوانه به علت مشکلات کم آبی نصف سال گذشته بود، هم اکنون عرضه هندوانه از بهبهان و همدان در حال انجام است که با عرضه محصول از اهواز و دزفول  بازار متعادل می شود.

محصول قیمت هر کیلوگرم
سیب گلاب پاییزه ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان
سیب زرد لبنانی ۹ تا ۱۵ هزار تومان
شلیل شبرنگ سیبی ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان
گلابی بیروتی ۲۰ تا ۳۵ هزار تومان
لیموشیرین ۱۲ تا ۱۷ هزار تومان
نارنگی انشو ۸ تا ۱۳ هزار تومان
نارنگی تخم ژاپنی ۱۲ تا ۱۵ هزار تومان
هلو انجیری ۱۵ تا ۲۵ هزار تومان
هلو زعفرانی ۱۲ تا ۲۰ هزار تومان
موز ۳۰ هزار تومان
هندوانه ۳ تا ۶ هزار و ۵۰۰ تومان

دارایی نژاد قیمت هر کیلو بادمجان دلمه را ۳ تا ۵ هزار تومان اعلام کرد و گفت: قیمت کنونی هر کیلو بادمجان قلمی ۴ تا ۶ هزار تومان، بادمجان گلخانه ۸ تا ۱۲ هزار تومان، بامیه ۱۰ تا ۱۶ هزار تومان، پیاز قرمز ۵ تا ۶ هزار تومان، پیاز زرد ۴ تا ۵ هزار تومان، سیب زمینی نو ۴ تا ۵ هزار تومان، فلفل شیرین ۱۰ و ۱۲ هزار تومان و کدو حلوایی ۳ تا ۶ هزار تومان است.

محصول قیمت هر کیلوگرم
بادمجان دلمه ۳ تا ۵ هزار تومان
بادمجان قلمی ۴ تا ۶ هزار تومان
بادمجان گلخانه ۸ تا ۱۲ هزار تومان
بامیه ۱۰ تا ۱۶ هزار تومان
پیاز قرمز ۵ تا ۶ هزار تومان
پیاز زرد ۴ تا ۵ هزار تومان
فلفل شیرین ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان

این مقام مسئول قیمت هر کیلو کدو حلوایی را ۳ تا ۶ هزار تومان، کاهو پیچ سالادی را ۷ تا ۱۰ هزار تومان، کاهو رسمی را ۵ تا ۷ هزار تومان، گوجه فرنگی را ۴ تا ۶ هزار تومان، لوبیا سبز را ۷ تا ۱۰ هزار تومان، لیموترش جهرم را ۱۰  تا ۱۵ هزار تومان و لیموترش سنگی را ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان اعلام کرد.

او قیمت کنونی هر کیلو هویج در میدان مرکزی را ۹ تا ۱۲ هزار تومان اعلام کرد و گفت: علی رغم ازدیاد عرضه، تقاضا در بازار کاهش یافته است.

محصول قیمت هر کیلوگرم
کدو حلوایی  ۳ تا ۶ هزار تومان
کاهو پیچ سالادی  ۷ تا ۱۰ هزار تومان
کاهو رسمی ۵ تا ۷ هزار تومان
گوجه فرنگی ۴ تا ۶ هزار تومان
لوبیا سبز  ۷ تا ۱۰ هزار تومان
لیموترش جهرم ۱۰ تا ۱۵ هزار تومان
لیموترش سنگی ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان
هویج ۹ تا ۱۲ هزار تومان

رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی ادامه داد: امسال تولید مرکبات استان مازندران به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن و سیب از استان های مختلف به ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن می رسد که با این وجود تا اسفند مشکلی در بازار نداریم.

او از آغاز برداشت نارنگی خبر داد و گفت: برداشت پرتقال هم از اول آذر آغاز می شود که با توجه به شرایط مساعد تولید کمبودی در عرضه نداریم.

این مقام مسئول در پایان درباره آخرین وضعیت بازار در ایام تعطیل تصریح کرد: با توجه به فراوانی عرضه و ذخایر سردخانه، نوسانی در بازار نخواهیم داشت.