هواشناسی ایران ۱۴۰۲/۰۴/۱۳؛ هشدار هواشناسی برای ۱۳ استان

0
37

سازمان هواشناسی از بارش‌های پراکنده، وزش باد شدید و رعدوبرق طی امروز تا آخر در برخی مناطق خبر داد و برای ۱۳ استان هشدار وزش بادهای ۱۲۰ روزه صادر کرد.

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در شمال آذربایجان غربی، برخی مناطق آذربایجان شرقی، اردبیل، دامنه‌‌های البرز در استان‌های مازندران و گلستان افزایش ابر، رگبار پراکنده گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید پیش‌بینی شده است.

فردا علاوه بر این مناطق در ارتفاعات شرق تهران و سمنان نیز بارش‌های پراکنده روی می‌دهد. روز پنجشنبه در ارتفاعات البرز مرکزی واقع در استان‌های مازندران و تهران به‌ویژه در ساعات بعدازظهر افزایش ابر گاهی رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود.

روزهای جمعه و شنبه هفته آینده در اکثر مناطق کشور آسمان صاف است. طی 5 روز آینده در نوار شرقی کشور، دامنه‌های جنوبی البرز و مناطقی از مرکز وزش باد شدید همراه با خیزش گردوخاک باعث کاش کیفیت هوا و شعاع دید می‌شود.

فردا و پنجشنبه وزش باد در نوار شرقی کشور افزایش یافته که باعث کاهش نسبی دما در این مناطق می‌شود و در منطقه زابل نیز وقوع طوفان گردوخاک و شن انتظار می‌رود. همچنین طی روزهای جمعه و شنبه آینده برای سواحل دریای خزر افزایش دما پیش‌بینی شده است.

توصیف سامانه: افزایش سرعت وزش باد و افزایش ارتفاع امواج در سواحل و فراساحل

زمان شروع: اوایل وقت سه‌شنبه 1402/04/13

زمان پایان: صبح پنجشنبه 1402/04/15

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد، افزایش ارتفاع امواج تا حدود 1متردر سواحل استان خوزستان و بین 1 تا 1.5 متر در سواحل استان بوشهر، حداکثر تا 2 متر در نواحی دور از سواحل استان‌های خوزستان و بوشهر.

منطقه اثر: مناطق ساحلی و دور از ساحل استان‌های خوزستان و بوشهر، در خلیج فارس.

اثر مخاطره: غرق شدن شناگران و غواصان، اختلال در ترددهای دریایی با شناورهای سبک و صیادی، احتمال اختلال در تردد شناورهای مسافربری و آسیب به تورهای صیادی وقفس های پرورش ماهی و ایجاد اختلال در فعالیت های دریایی درسواحل و فرا سواحل.

توصیه: اجتناب از فعالیت‌های شنا وغواصی، جلوگیری از تردد شناورهای سبک و صیادی و انجام فعالیت های تفریحی، اجتناب از ترددهای دریایی به‌ویژه تردد شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت احتمالی برای فعالیت‌های دریایی فراسواحل.

توصیف سامانه: افزایش شدید گرادیان فشاری و حاکمیت بادهای 120 روزه

نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید تا شدید، خیزش گردوخاک

منطقه اثر:.

سه‌شنبه 1402/04/13: تهران،‌ قم،‌ مرکزی، ایلام، خوزستان، شرق سمنان، شمال شرق اصفهان، خراسان شمالی، جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، شمال سیستان و بلوچستان،‌ یزد، کرمان.

چهارشنبه 1402/04/14: تهران، اصفهان، قم، مرکزی، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان، یزد، شمال فارس، ایلام، خوزستان، شرق هرمزگان.

پنجشنبه 1402/04/15: تهران، قم، مرکزی، همدان، شرق هرمزگان، اصفهان، یزد، کرمان، سمنان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: اجتناب از تردد غیرضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان، پرهیز از فعالیت کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهنسال و احتیاط در فعالیت‌های کشاورزی.