ورود پرقدرت بانک مرکزی به بازار ارز

0
91
مدیرکل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی گفت: شنیده‌ها حاکی از این است بانک مرکزی از ابتدای هفته جاری قصد دارد با عرضه‌های سنگین در بازار اسکناس و حواله ارز از افزایش مجدد نرخ ارز جلوگیری کرده و نرخ را به سمت تعادل هدایت کند.
شیوا راوشی، ضمن تشریح جزئیات تامین ارز کالا‌های اساسی در سال جاری، با بیان اینکه در شش ماهه ابتدایی سال جاری برای واردات کالا‌های اساسی ۹.۵ میلیارد دلار تامین ارز انجام شده که این میزان معادل کل میزان سال گذشته است گفت: در بازه زمانی اشاره شده بیش از ۱۸ میلیارد دلار تامین ارز برای واردات سایر کالا‌ها از طریق سامانه نیما تامین ارز انجام شد است.
وی بیان کرد: از نظر نیاز به مصارف خدماتی و نیاز به اسکناس، بازار متشکل ارز از ظرفیت برگشت ارز صادرات تامین و تغذیه می‌شود و به قدر کفایت تمام نیاز‌های خدماتی کشور را تامین می‌کند، اما اگر این بازار در یک مقطعی از زمان با فزونی تقاضا نسبت به عرضه مواجه شود، بانک مرکزی با قدرت ورود پیدا کرده و این موضوع را مدیریت می‌کند.
راوشی اظهار کرد: علاوه بر این‌ها عرضه‌های سنگین ارز در بازار متشکل ارزی طی روز‌های گذشته نشانگر دست پر بازارساز برای اثرگذاری بر نرخ ارز است و گمانه زنی‌ها در خصوص تصمیم بانک مرکزی، ایجاد شوک در بازار از طریق فروش ارز‌های خود در قیمت بالا و غافلگیر کردن دلالان و سفته‌بازان را بیش از پیش تقویت می‌کند.
مدیرکل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی بیان داشت: شنیده‌ها حاکی از این است که بانک مرکزی از ابتدای هفته جاری قصد دارد با عرضه‌های سنگین در بازار اسکناس و حواله ارز از افزایش مجدد نرخ ارز جلوگیری کرده و نرخ را به سمت تعادل هدایت کند.
وی گفت: از سوی دیگر بعید به نظر می‌رسد دولت در ابتدای شروع فعالیتش و نیز در آستانه دور جدید مذاکرات احیای برجام در وین اجازه افزایش بیش از حد نرخ ارز را به عنوان اهرم فشاری برای طرف مقابل بدهد.
رامشی اظهار داشت: افزایش بهای قیمت جهانی نفت و افزایش فروش نفت ایران به طورغیررسمی که در گزارش‌های اخیر بانک مرکزی به آن اشاره شده است نیز سیگنال‌هایی است که احتمال کاهش نرخ ارز را تقویت می‌کند.
مدیرکل عملیات و تعهدات ارزی بانک مرکزی گفت: با این تفاسیر باید واکنش بازار به اظهارات شب گذشته بانک مرکزی و شنیده‌ها در خصوص ورود پرقدرت بانک مرکزی در اولین روز هفته را دید. غافلگیری سفته بازان در راه است یا نرخ ارز به روال هفته گذشته افزایشی خواهد بود؟