پیش‌بینی نفت ۹۰ دلاری تا پایان سال جاری میلادی

0
102

بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساچز به دنبال بهبود تقاضا برای سوخت در بحبوحه همه‌گیری ویروس کرونای دلتا و آسیب دیدن تولید نفت از طوفان آیدا پیش‌بینی می‌کند قیمت نفت خام برنت تا پایان سال جاری میلادی از 80 دلار فعلی به 90 دلار در هر بشکه برسد.

اختلال در عرضه جهانی نفت باعث شد شرکت‌های انرژی مجبور شوند از ذخایر نفت خام خود برداشت کنند و همین امر قیمت نفت را به بالاترین رقم طی سه سال گذشته رسانده است.

قیمت نفت برنت در اولین ساعات روز دوشنبه به 79.19  دلار در هر بشکه رسید و نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا تا 75.08 دلار در هر بشکه افزایش یافت.

گلدمن اعلام کرد:«در حالی که همه ما یک دورنمای خوشبینانه برای نفت در نظر گرفته‌ایم ولی کسری فعلی تقاضا در برابر عرضه در جهان بالاتر از حد انتظار ماست. تقاضای جهانی برای نفت به سرعت به دنبال همه‌گیری کرونای دلتا رو به رشد بوده و عرضه جهانی نفت پایین‌تر از حد انتظار است».

اوپک و متحدانش در ابتدای همین ماه توافق کردند طبق تصمیمی که در ماه ژوئیه گرفته‌ شده بود، از حجم کاهش تولید خود کم کنند.

«طوفان ایدا و مشکلاتی که برای عرضه نفت به وجود آورد، افزایش تولید اوپک پلاس را خنثی کرد».

این بانک سرمایه‌گذاری متوسط قیمت نفت برای سه ماهه دوم و سوم سال آینده میلادی را با پیش‌بینی به سرانجام رسیدن قرارداد اتمی ایران، تا 80 دلار پایین آورده است. این رقم قبلا 85 دلار در هر بشکه پیش‌بینی می‌شد.